Numer domu ? podświetlany czy tradycyjny?

Na wielu stronach internetowych, traktujących o prawidłowym oznakowaniu budynków, pojawia się pytanie numer domu ? podświetlany czy tradycyjny? Odpowiedź znajduje się w przepisach, obowiązujących w polskim prawie. Według nich każdy budynek, któremu nadano numer, powinien być oznaczony tabliczką, widoczną również po zapadnięciu zmroku.

Jeśli jesteś właścicielem nowo wybudowanego domu, masz tylko 30 dni na to, aby oznaczyć go prawidłowym numerem. Tabliczka informacyjna powinna być umieszczona na frontowej ścianie Twojego domu, w taki sposób, aby służby ratunkowe bądź też policja, mogły bez przeszkód zidentyfikować Twój adres, również po zapadnięciu zmroku. Problem z nieczytelnymi tabliczkami z numerem domu dotyczy nie tylko właścicieli budynków starszego typu, ale również osób, które pragną zaoszczędzić na wydatkach ponoszonych na zakup oświetlenia numeru swojej posesji. To błędne rozumowanie prowadzi do poważnych konsekwencji. Jeśli tabliczka z nazwą ulicy i numerem Twojego domu jest niewidoczna po zapadnięciu zmroku, mogą grozić Ci z tego tytułu konsekwencje w postaci nagany lub kary grzywny. W Polsce obowiązuje przepis, w myśl którego należy prawidłowo oświetlić numer domu. Dotyczy to nie tylko budynków znajdujących się tuż przy drodze dojazdowej czy też ulicy, ale także nieruchomości z zabudowaniami położonymi z dala od ogrodzenia.

Numer domu ? podświetlany czy tradycyjny? Jak oświetlić tradycyjną tabliczkę?

Odkupując dom od poprzedniego właściciela, nie musisz martwić się tym, że na elewacji tego budynku zamontowana jest tradycyjna tabliczka z numerem domu, która nie jest widoczna w ciemnościach. Problem ten możesz rozwiązać w dosłownie kilka minut, w szczególności, gdy zależy Ci na tym, aby nie pozbywać się dekoracyjnego oznaczenia budynku  – m.in. tabliczki z numerem domu wykonanej przez artystę kowala. Wówczas możesz doświetlić posiadane oznaczenie budynku przy pomocy niewielkiego kinkietu w wersji energooszczędnej o wysokim stopniu ochrony (oznaczonym symbolem IP). Montaż tego produktu oświetleniowego nie jest skomplikowany. Możesz zdecydować się na kinkiet emitujący światło o dużym natężeniu, w ciepłej lub neutralnej barwie. Instalacja wyrobu oświetleniowego, znajdującego się w niedalekiej odległości od takiego produktu, jak tradycyjna tabliczka z oznakowaniem budynku zajmie Ci dosłownie chwilę. To rozwiązanie, przy pomocy którego unikniesz mandatu bądź też odpowiedzialności karnej za brak prawidłowego oznakowania posiadanego budynku i przynależącej do niego posesji. Przed montażem kinkietu ściennego, powinieneś poznać dostępne na rynku produkty tego rodzaju. Wśród nich znajdują się wyroby z wbudowanym czujnikiem ruchu i zmierzchu. Aktywizują się one po zapadnięciu zmroku.

Tabliczki z numerem domu w wersji LED- nowoczesne i wygodne rozwiązanie

Sprawdzonym rozwiązaniem, polecanym każdemu właścicielowi budynku mieszkalnego, jest podświetlany numer domu. Główną zaletą wyżej wymienionego produktu jest przede wszystkim to, że nie wymaga on dodatkowego montażu elementów oświetleniowych w postaci kinkietów czy lamp. Jeśli zależy Ci na tym, aby ograniczyć ilość nawierceń w elewacji posiadanego przez siebie domu, możesz zdecydować się na tabliczki adresowe LED, dostępne w różnych rozmiarach i wersjach kolorystycznych do wyboru. To produkty, które są zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych i aktów wandalizmu. Zastosowana do ich produkcji, nowoczesna technologia LED, gwarantuje Ci, że adres Twojego domu i posesji będzie doskonale widoczny, nawet z odległości kilkudziesięciu metrów. Oferowana tabliczka adresowa podświetlana jest wykonana z kilku warstw aluminium i rdzenia polietylenowego. Daje Ci to pewność tego, że produkt ten nie ulegnie korozji. Możesz zdecydować się na dodatkową opcję w postaci montażu czujnika zmierzchowego. To niewielki element, który odpowiada za uruchomienie podświetlenia numeru w domu, dosłownie w kilka minut, po zajściu słońca. Powinieneś wiedzieć, że tabliczki adresowe LED, oprócz swojej funkcji użytkowej, mogą być również efektowną dekoracją posiadanej przez Ciebie elewacji domu.

Podświetlany numer domu to obowiązek, który spoczywa na każdym właścicielu nieruchomości. Jeśli dysponujesz zwykłą tabliczką adresową, możesz ją oświetlić przy pomocy kinkietu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór tabliczki adresowej LED, dostępnej również z niezawodnym w działaniu czujnikiem zmierzchu.